OKULARY PRZECIWSŁONECZNE - jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale i ochrona naszego wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby kupować je u optyka. 

 

Jakie cechy powinny mieć okulary przeciwsłoneczne i jakie są ich rodzaje opisujemy poniżej.

 

 

ZABARWIENIE

Barwienie soczewki polega na dodaniu barwy do jej masy lub na jej powierzchni. Kolor może być wybrany z palety, wymyślony przez klienta lub odtworzony na podstawie innej soczewki. Chociaż najbardziej podstawowe są trzy: szary, brązowy oraz szaro-zielony. Stopień zabarwienia określany jest procentowo, a soczewka może być zabarwiona w całości lub gradalnie tzn. ściemniać się u góry i być najjaśniejsza w dolnej części (ułatwia to czytanie książki, korzystanie z telefonu, czy prowadzenie samochodu i spoglądanie na deskę rozdzielczą, gdzie zabarwienie przeszkadza w czytaniu). Takie okulary są najczęściej sprzedawane w marketach i nie kosztują dużo, natomiast nie mają żadnego filtru, więc oprócz względów estetycznych i przyciemnienia obrazu nie pełnią żadnej funkcji ochronnej. 

 

FILTR UV

Dodanie filtru UV do barwionej soczewki zapewni ochronę naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem, które może uszkodzić siatkówkę. Aby w pełni ochronić się przed tym niebezpieczeństwem należy wybrać filtr UV 400, czyli taki który blokuje nam długości fali UVA i UVB. 

 

POLARYZACJA

Ostatnim elementem jaki możemy dodać do naszych okularów przeciwsłonecznych jest filtr polaryzacyjny. Samo zaciemnienie i filtr światła UV jedynie odbije, ale nie zablokuje rozproszonych promieni słonecznych, dodatkowo uwidoczniając poświaty i zniekształcenia. Polaryzacja to uporządkowanie tych promieni i zredukowanie odbić, przez co widzenie jest ładniejsze, łagodniejsze, przyjemniejsze, kolokwialnie mówiąc “HD”. Polaryzacja sprawi, że zobaczysz ryby pod taflą wody, żywsze kolory, przejrzyste niebo, zajrzysz do wnętrza samochodu w słoneczny dzień. 



 

DODATKOWE INFORMACJE

Barwę, a więc zaciemnienie soczewki okularowej określają 4 jej kategorie:

  1. absorpcja 20-56%

  2. absorpcja 57-81%

  3. absorpcja 82-92%

  4. absorpcja 93-97%

gdzie kategoria 4-ta jest zabroniona podczas jazdy samochodem, natomiast polecana na wypady w góry, oferując ekstremalną ochronę.
 
Przy wyborze oprawy przeciwsłonecznej szukaj opraw dużych, które okalają oko, aby jak najmniej światła wpadało do oka!




 

Jak zahamować postępującą krótkowzroczność u dziecka?

Jak zahamować postępującą krótkowzroczność u dziecka?

Bardzo skuteczny sposób kontr (...)

© 2023 Tęczówka ∞ Optyk Wrocław